Opgradering af jolleparken i Køge Sejlklub

Køge Sejlklub har fået tre nye Tera joller, som skal være den tredje jolletype i ungdomsafdelingen. Anskaffelsen blev mulig gennem tre sponsorater.

Efter formandens takketale til sponsorerne, talte en af hovedsponsorerne – direktør for Spar Nord Køge Jesper Køster, som bl.a. fremhævede at ” Spar Nord Fonden støtter lokale ildsjæle inden for kultur, sport og social- samt fritidsaktiviteter, og er på den måde med til at forbedre rammerne for lokale foreningers aktiviteter – man giver så at sige noget tilbage til lokalområdet til gavn for mange”. Med sponsoratet af en Tera jolle til Køge Sejlklub har fonden bidraget til at øge sejlglæden hos vores yngste sejlere, og været med til at give Køge Sejlklub et ordentligt løft på materielsiden”

På billedet ses fra venstre – Carsten Ewertsen formand for Køge sejlklub, Jesper Køster direktør for Spar Nord Køge og John Westergaard, ungdomstræner

Køge Sejlklub råder nu over tre jolletyper; optimist, Zoom8 og terajoller. Vi har dermed et godt grundlag af forskellige jolletyper, som på fin vis supplerer hinanden, hvilket er en forudsætning, for at kunne udvikle klubbens unge sejlere. De unge sejlere skifter nemlig mellem de forskellige jolletyper afhængig af færdigheder, højde og vægt.

Vi træner både mandag og onsdag fra kl 17 og har endnu plads til nye sejlere. Vores ungdomstræner John Westergaard (2168 2455) kan svare på evt. spørgsmål.