Sejlerskolen mangler flere instruktører til den nye sæson 2019

HJÆLP! Vi er ved at drukne i succes.

Sejlklubbens sejlerskole har medvind som aldrig før. Allerede nu har mange nye meldt sig som elev på det kommende forårs 1. års hold 2019, og de nuværende 1. års-elever rykker som bekendt videre til 2. års-undervisningen.
Sejlerskolen savner derfor yderligere 2-3 nye instruktører og 3 reserve instruktører.

Det er dejligt at være en del af teamet bag en succes, men tilgangen af elever betyder også, at vi virkelig har rigtig meget brug for nye instruktørkolleger til, at undervise i det vi brænder for: At sejle på forsvarlig og sikker vis i al slags vejr.

Har du sejlererfaring i sejlbåd, kunne du tænke dig at lære fra dig og kan du afse et par timer til at komme på vandet 1 aften om ugen, som fast instruktør, eller bare en gang i mellem, ved sygdom eller ferie hos vores faste instruktører, som reserve instruktør?

Du kommer ud at sejle med 3 ivrige nye sejlerelever, som vil suge al din viden til sig, så er det nu du skal melde dig.
Du skal gøre det, selv om du ikke lige er sikker på, om du er “god nok”.  Du bliver nemlig godt klædt på til instruktørjobbet.

Som instruktør i klubbens sejlerskole bliver du en del af et super fællesskab, med gode humørfyldte instruktørkolleger og elever i alle aldersklasser.

Glæder mig til at høre fra dig / Jer 😊
Sejler hilsner fra Bent Knudsen.

Tlf. 40 78 71 78 – Email bent@dsrskoege.dk eller bk@koegesejlklub.dk